Uwaga: dopalacze

GRA

Uwaga: dopalacze

ALARM – SUBSTANCJA X ⤝ poprzedni | następny⤞

CZYM JEST SUBSTANCJA X?

Załóżmy, że Substancja X to substancja, o której właściwie nic nie wiemy – nie znamy źródła pochodzenia i nazwy. Dodatkowo, nie mamy możliwości sprawdzenia jej składu.

czytaj więcejzwiń

W sytuacji kontaktu z Substancją X można jedynie zgadywać jak ona zadziała i jak wpłynie na organizm. Należy pamiętać, że z uwagi na różne czynniki – biochemię mózgu, wagę ciała, poziom stresu, dietę i jej suplementy, czy zażywane leki – oddziaływanie substancji na organizm może być skrajnie różne.

CZY ZATEM NAZWA SUBSTANCJI X MA JAKIEKOLWIEK ZNACZENIE? I CZY ISTNIEJE COŚ TAKIEGO NA BEZPIECZNE ŹRÓDŁO POCHODZENIA?

W potocznym języku można spotkać wiele nazw – może być tak, że jedna nazwa dotyczy różnych substancji, działających zupełnie inaczej. Np. mefą może być nazywana metamfetamina, mefedron lub ich pochodne. Te niejasności mogą wynikać także z niewiedzy – ktoś kto użył danej substancji, usłyszał, że to „mefa”, ale tak naprawdę nie wie czym „mefa” jest.

czytaj więcejzwiń

W chwili obecnej, przy tak ogromnej liczbie nowych substancji pojawiających się co chwila na rynku, nazwy nieraz bywają jedynie „orientacyjne”. Najbezpieczniej jest więc nie używać substancji, o nieznanym składzie pochodzącej z niewiadomego źródła.
Substancje X są często sprzedawane jako tzw. „dopalacze” – czyli nowe narkotyki. Są to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na organizm w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin, ale zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia ludzi. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. Po pierwsze, nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadane jest jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie, „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo działają negatywnie na organizm.

JAKIE JEST RYZYKO MIESZANIA SUBSTANCJI?

Obecność w organizmie różnych substancji psychoaktywnych wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa że przyjęte substancje zadziałają w bardziej niebezpieczny i nieprzewidywalny sposób.

czytaj więcejzwiń

Pamiętajmy, że połączenie wielu substancji może skończyć się tragicznie niezależnie od przyjętej dawki. Ludzki organizm staje się w takiej sytuacji polem eksperymentów. Mając zaburzone poczucie kontroli można zrobić pod wpływem substancji coś, czego w normalnych warunkach by się nie zrobiło. Jeśli z jakichś powodów ktoś jednak zdecydował się na przyjęcie substancji, warto pamiętać o zażyciu możliwie jak najmniejszej dawki oraz o tym, żeby zadbać o obecność osoby trzeźwej, która będzie mogła w razie potrzeby udzielić pomocy.

CZY DA SIĘ ROZPOZNAĆ JAKĄ SUBSTANCJĘ X KTOŚ PRZYJĄŁ?

Obserwując reakcję organizmu, możemy wywnioskować do jakiej grupy należała substancja.

czytaj więcejzwiń

Substancja X może:
Zadziałać rozluźniająco – powodować większą ochotę na kontakt z ludźmi i rozmawianie z nimi. W takiej sytuacji, możemy przypuszczać, że to substancja stymulującą z potencjałem euforyzującym;
Działać pobudzająco – powodować napięcie mięśni, zwiększoną ruchliwość, natłok myśli, słowotoki – możemy wówczas przypuszczać, że to substancja stymulująca;
Zadziałać uspokajająco – powodować poczucie zwolnienia myśli, występowanie delikatnych omamów, dręczących myśli, nieznaczne bądź lekkie pobudzenie, lekkie poczucie ociężałości i zwolnienia – możemy wtedy przypuszczać, że to substancja z grupy depresantów zbliżona działaniem także do kannabinoidów;
Wywołać poczucie odrętwienia – wycofywania się „wgłąb siebie”, może powodować rozluźnienie mięśni i „odpływanie w sen” – możemy przypuszczać, że to depresant zbliżony działaniem do opioidów;
Wywołać pobudzenie powodując wyostrzenie zmysłów, poczucia plastyczności przestrzeni, dręczących myśli skierowanych w głąb siebie, potrzebę bycia z ludźmi, nadmierną i męczącą fascynację danym przedmiotem lub sytuacją – możemy wówczas przypuszczać, że to substancja z grupy halucynogenów.

GRA

Krzywo Weszło all rights reserved 2018